Kaj pa ti pričakuješ od svojega psa?
Na naših skupinskih tečajih pogosto vprašamo naše tečajnike po njihovih ciljih. Po tem, kaj pričakujejo od svojega mladička. Kaj je njihova želja, njihovo pričakovanje sobivanja s kužkom?
Zanimivo nam je, da vedno znova ugotavljamo, da si ljudje premalokrat ustvarimo realno sliko naših pričakovanj, ko se odločimo za pasjega mladiča.
Ponavadi se za mladička odločamo na podlagi vizualnih preferenc – kako naj ta izgleda: je velik, majhen, dolgodlak ali kratkodlak, nad našo glavo pa se ob tem večkrat zarišejo znane podobe iz bodisi filmov, ali pa največkrat s socialnih omrežij, kjer srečujemo čudovite slike in videe popolno vzgojenih predstavnikov želene pasme in tako opremljeni se največkrat podamo v lastništvo psa.
Tudi ko gre za posvojenčke, se največkrat zgodi podobno. Ali so mladički in so tako zelo zelo prisrčni, da se jim ni za upret, po drugi strani pa gre pri posvojenčkih še za socialno noto, saj naredimo dobro delo, s tem ko jim omogočimo boljše življenje.
Vse lepo in prav, a ko mladička pripeljemo domov se začne čisto svoje, edinstveno popotovanje, ki se večkrat močno razlikuje od popolnega sveta socialnih omrežij.
In takrat je še kako pomembno, da si znamo pri sebi odgovoriti na to temeljno, tako preprosto vprašanje: kaj pričakujem od svojega psa?
Zakaj je odgovor na tako vprašanje pravzaprav tako pomembno iskati? Zato, ker to v marsikaterem pogledu določa način dela in čas, ki ga boš vložil v vzgojo svojega psa.
Najbrž se vsi strinjamo, da želimo, da si naši kužki socializirani in lepo vzgojeni, a hkrati je vsekakor res tudi to, da imamo lastniki povsem drugačne preference in pričakovanja, do svojega psa.
V tem pogledu se namreč močno razlikujeta lastnika, pri katerih eden želi družinskega psa, s katerim bo užival doma in v bližnjem gozdu in travniku, ter lastnik, ki želi s svojim psom potovati, hoditi na morje, v mesta, v različna okolja.
Ta dva psa bosta namreč živela popolnoma drugačno življenje in bosta morala biti zanj tudi drugače opremljena.
Ker ljudje smo ljudje in silno radi se primerjamo z drugimi. Pa do naših psov to ni niti najmanj fer. Zato od družinskega psa, ki živi v okolju z malo motnjami, a hkrati živi čudovito pasje življenje s svojimi ljudmi, ne moremo pričakovati, da se bo v mestu vedel enako kot pes, ki se s svojimi lastniki ves čas giba v urbanih okoljih, spoznava nove ljudi, kraje, pse…ipd.
Kot tudi ne moremo primerjati delovnega psa, ki je npr. reševalec, s tistim, ki z lastnikom sproščeno pohaja po hribih.
Kot je velika razlika tudi med psom, ki živi na kmetiji, kot tistim, ki živi v mestu.
Pri CoolDogu smo zavezniki psov. Zato nam je tako zelo pomembno, da vas lastnike opremimo z informacijami in načinom vzgoje, ki je prijazen tako za psa, kot njegovega lastnika. Da imate vsi enako izhodišče. Da sledite dobrobiti psa in mu znate pomagati izživeti tudi njegove nagonske potrebe. To nas namreč dela dobre lastnike. Da pasjega življenja ne krojimo po človeški meri, temveč da v človeškem svetu omogočimo, da naš pes ostane pes.
Le tako mu namreč omogočimo življenje, ki je manj stresno in bolj zadovoljujoče. Kvalitetno. Vredno. In ne nazadnje, če pogledamo z naše strani – tako omogočimo tisto vez, ki res živi tisti znani rek, da je pes človekov najboljši prijatelj.
Le primerjati moramo nehati. Znebiti se nerealnih pričakovanj in slik s socialnih omrežij, ki obljubljajo popolne pse.
Zato te zopet vprašam: kaj pa ti želiš od svojega psa, kakšen je tvoj cilj?
In tokrat želim, da pomisliš na svoj življenjski slog in na to, kaj želiš s svojim psom početi. Kako se ob tem počutiti. Kje ga želiš vključiti v svoje življenje in kaj skupaj doživeti.
In ja, želim, da to jasno sporočiš tudi svojemu CoolDog inštruktorju – obljubim, da bomo pomagali, da s psom osvojita točno to, kar si želiš.
Lena Dolar,
CoolDog inštruktorica v Slovenj Gradcu