Kako psa navaditi na vožnjo v avtu
Ko se odločimo za novega pasjega družinskega člana, si v glavi že delamo scenarije, kako se bomo skupaj podali na sprehode, v hribe, izlete, morda ga bomo s seboj vzeli celo na dopust. Kuža, ki ga bomo dobili, nas bo spremljal povsod.
Nato pa dobimo malo kosmato kepico in kaj hitro nam postane jasno, da imamo problem. Pes ne mara vožnje. Da mu vožnja ne odgovarja kaže na različne načine: med vožnjo ves čas zeha, se oblizuje, se slini, cvili, bruha ali pa ima drisko, če ga poskušamo dvigniti in na silo »stlačiti« v avto pa se upira z vsemi štirimi. Lahko se zgodi celo, da pes zbeži, takoj ko zagleda avto.
V takem primeru se lastnik pogosto domisli: čim večkrat ga moram peljati z avtom. Naj vidi, da to ni nič hudega, pa se bo že navadil. Žal iz te moke ne bo kruha. V kolikor imamo psa, ki mu vožnja predstavlja stres in ga je med vožnjo strah, bo ta strah doživljal vsakič, ko ga bomo dali v avto in če pes v neki situaciji doživlja strah, se na to stvar, ne bo kar navadil. Nasprotno, strah se mu bo za vsako izpostavitev stresnemu dogodku stopnjeval. Kaj lahko storimo? Psu avto, vožnjo predstavimo, kot nekaj prijetnega. Kako to storimo?
Prva stvar, ki jo moramo imeti v mislih je ta: bodi potrpežljiv (to velja na splošno za delo s psom). Upoštevaj svojega psa in stopnjuj kriterij v njegovem tempu.
Nato pa moramo ugotoviti kaj psu predstavlja težavo. Je to morda način prevoza? Ali ga moti zvok? Ali pa vožnja na splošno? V kolikor imamo psa na zadnjih sedežih ali v prtljažniku, ki je zaščiten z mrežo, lahko poizkusimo z uvedbo boksa (na boks psa seveda predhodno navadimo). Psi se v boksu počutijo bolj varne, hkrati pa jih v boksu ustrezne velikosti tudi ne premetava in posledično je psom manj slabo. V kolikor pa psu stres predstavlja sama vožnja, se zadeve lotimo tako:
- S psom se v začetni fazi lahko samo igramo v bližini avta (sploh super zadeva za pse, ki zbežijo stran, ko zagledajo avto).
- Nato psu v avto mečemo hrano, da skoči v avto (mladička oz. psa, ki sam ne zmore skočiti v avto vzdignemo), ko je v prtljažniku ga nekajkrat nagradimo in lahko skoči ven (ko pes skoči v avto brez problema, gremo na naslednji korak). V kolikor imamo že večjega psa (ki lahko v avto skoči sam), mu v avto lahko vržemo žogico ali kakšno drugo njemu ljubo igračo, po katero steče v avto in priteče nazaj ven.
- Psa sedaj povabimo v avto, vrata prtljažnika zapremo, odpremo in psa nagradimo. Postopno naključno podaljšujemo čas, kako dolgo je prtljažnik zaprt (npr. prtljažnik zapremo za 10s, nato za 4s, potem za 8s, 15s… torej ne podaljšujemo 5s, 10s, 15s… ampak mešano, enkrat dlje, drugič manj).
- Ko se pes ne obremenjuje več, da je zaprt v prtljažniku, se usedemo v avto in ga prižgemo, ugasnemo in odpremo prtljažnik ter psa nagradimo.
- Ko psu niti zvok avtomobila več ne predstavlja težave, lahko avto prestavimo najprej za 2m po dvorišču.
- Postopno podaljšujemo dolžino vožnje (če imamo možnost, lahko sopotnik med vožnjo psu večkrat v prtljažnik posuje nekaj hrane).
- Psa lahko odpeljemo na bližnji travnik, ga damo iz avtomobila in nagradimo z igro. Lahko se odpeljemo do gozda in se odpravimo na en super sprehod. Tako bo pes začel vožnjo povezovati z nečim kar mu predstavlja zabavo.
- V prtljažnik lahko že predhodno pripravimo neko slastno nagrado, da bo kuža komaj čakal, da se lahko vrne pogledati v avto, kaj ga tam čaka.
Torej strah pred avtom in vožnjo ne mine sam po sebi, pes se na vožnjo tudi ne bo kar privadil. V kolikor želimo, da se bo naš pes rad vozil z avtomobilom, moramo spremeniti njegovo čustveno stanje v dani situaciji. Le na tak način, bomo psu lahko dopovedali, da je avto super stvar in takrat mu vožnja ne bo več predstavljala težav.
Monika Žibret
CoolDog inštruktorica v Celju