Bolezen srčne gliste
Dirofilariaza, znana tudi kot srčna glista, je parazitarna bolezen pljučnih arterij.
Razširjena je po vsem svetu, predvsem pa v državah južne in vzhodne Evrope (Hrvaška, Bosna, Srbija, Španija, Portugalska, Slo.primorje,…) Bolezen se pojavlja nekje od maja do novembra.
Prenaša se s pomočjo komarjev. Komarji prenašajo mikroskopsko majhne ličinke, odrasle gliste pa lahko dosežejo dolžino 30cm. Paraziti živijo v pljučnih arterijah, kjer lahko naredijo tudi zaporo v ožilju. Če je glist veliko,se lahko le te razširijo v srce.
Večina psov, ki se okuži več mesecev ali celo let ne kaže kliničnih znakov. Prvi simptomi se kažejo v obliki kašlja, ki se slabša z napredovanjem bolezni.
Pokazatelj je tudi utrujenost, težko dihanje, izguba telesne teže,…V kasnejšem stadiju hudo prizadetega psa pa odpoved srca in tudi pogin.
PREVENTIVA
Zaradi težav pri zdravljenju zrelih srčnih glist je izredno pomembno preprečiti bolezen.
Mladičke moramo zaščititi od 6. – 8.tedna starosti dalje (po navodilih proizvajalca preparata).
Odraslim psom damo zdravilo – tableto, ki uničuje ličinke, katere v telo vnese komar. Tablete se dajejo mesečno. Začnemo 1.mesec, ko pride pes v območje infekcije in ponovimo še naslednji mesec, ko pride iz infektivnega območja.
Če smo na morju oz. v epidemičnem območju dlje časa (celo poletje), psa tretiramo mesečno cel čas. Dodatno zaščito omogočajo še sredstva, ki odganjajo komarje (ampule, pršila,…).
Tako kot mi zaščitimo sebe je potrebno pred komarji zaščiti tudi naše štirinožne prijatelje.
ZDRAVLJENJE
Zdravljenje poteka s pomočjo veterinarja, ki bo okužbo potrdil po klinični sliki psa s pomočjo rentgena, ultrazvoka, ter z različnimi krvnimi preiskavami.
Zdravljenja seveda ni brez tveganja, zato bolezen raje preprečujemo.
COOL Pozdrav,
Nina Žerdoner (veterinarski tehnik),
CoolDog inštruktorica v Velenju
VIR: www.fecava.org/wp-content/uploads/2020/01/Slov_bolezen_srcne_gliste.pdf