Preprečimo slabost: Kako psu olajšati vožnjo
Medtem, ko je za nas vožnja z avtomobilom nekaj vsakdanjega, je za mladička lahko prava avantura ali celo stresna izkušnja. Kot lastniki želimo, da so naši štirinožni družinski člani med vožnjo sproščeni in varni. Da bi vašemu ljubljenčku zagotovili najboljšo možno izkušnjo na poti, je ključnega pomena razumeti, kaj povzroča to nelagodje in kako ga lahko preprečimo.
Zakaj je mladičku slabo?
Mladičkom in nekaterim starejši psom je med vožnjo lahko slabo zaradi strahu, stresa in vznemirjenja, ki ga povzroča vožnja. Psi, ki potujejo le enkrat ali dvakrat letno (običajno ob obisku veterinarja), niso navajeni na vožnjo z avtomobilom in pogosto povezujejo vožnjo z avtomobilom s stresno izkušnjo, ki sledi. To povezovanje povzroča povečano tesnobo in stres, kar lahko privede do bruhanja in driske. Mladiči, ki doživijo travmatične ali strašljive prve vožnje, lahko tudi prihodnja potovanja povezujejo s tem stresnim dogodkom.
Drug razlog za slabost je potovalna bolezen, ki je posledica prekomernega gibanja, ki vpliva na ravnotežje psa. Slabost zaradi gibanja ali vožnje z avtomobilom je pogostejša pri mlajših psih kot pri odraslih. Razlog je lahko v tem, da deli notranjega ušesa, ki so vpleteni v ravnotežje, še niso v celoti razviti. Mladiči pogosto prerastejo potovalno bolezen do starosti približno 1 leta.
Znaki slabosti in nelagodja so:
- zehanje
- slinjenje
- pretirano lizanje ustnic
- cviljenje
- nemir
- tresenje
- driska
Ti znaki bi morali izginiti, ko prenehamo z vožnjo. Če opazite katerega od teh znakov se ustavite, psu ponudite vodo in ga odpeljite na kratek sprehod, da mu začasno olajšate simptome in stres.
Kako lahko psu pomagam?
Nasveti za zmanjšanje slabosti:
- Postopno navajanje na avtomobil.
- Psa ne hranite 3 do 4 ure pred vožnjo.
- Uporaba primerne kletke ali varnostnega pasu: Kletka mora biti dovolj velika, da se pes lahko v njej udobno usede, vstane in obrne. Vendar ne prevelika, da bi ga med vožnjo premetavalo naokoli.
- Uporaba podlag, ki ne drsijo, da je kuža bolj fiksen in se tako počuti bolj varno.
- Zagotovite svež zrak: V avtu je lahko vroče in zadušljivo, zato poskrbite, da ima vaš ljubljenček dovolj svežega in hladnega zraka.
- Ne uporabljate močnih dišav v avtomobilu.
- Uporabite lahko feromone, ki pomagajo zmanjšati občutke tesnobe.
- Ne predvajajte glasne glasbe.
- Dajte psu nekaj kar ga spominja na dom: Igrača, odejica vaša majica,..
- Za začetek izvajamo kratke vožnje, ki so po zmožnosti vašega mladička.
- Če ste primorani k daljši vožnji se med potjo večkrat ustavite.
- Ob prihodu na destinacijo izvedite aktivnost, ki psu prinaša veselje, tako bo vožnjo povezal z nečim prijetnim in zabavnim.
- Vozite mirno in počasi.
- Da bi mu pomagali pri prilagoditvi na gibanje, lahko izvajamo vaje, kot je hoja po jogiju ali po vzglavnikih, ki pomagajo pri uravnavanju ravnotežja.
Če vaš pes kljub upoštevanju teh nasvetov še vedno kaže znake slabosti, je vzrok zelo verjetno vedenjske (visok stres) ali zdravstvene narave, zato je pomembno, da se za nadaljne reševanje obrnete na primernega strokovnjaka.
COOL Pozdrav,
Katja Horvat,
CoolDog inštruktorica v Mariboru in Slovenski Bistrici