HOJA ob nogi
Hoja na popuščenem povodcu je ena izmed vaj za katero vodniki psov porabimo največ časa. Mnogi se na žalost zaradi nepravilne komunikacije s svojim psom, največkrat poslužujejo zateznih ovratnic, bodečih ovratnic, slip lead-ov, elektro šok ovratnic, da bi preprečili psu za njih ne zaželeno vedenje. Ampak edino orodje, ki ga potrebujemo je naš razvit človeški um in potrpežljivost. Torej, le s pravilnimi vajami in vztrajnim delom bomo psa naučili, da bo v vsakem okolju znal lepo hoditi ob nas. S tem pa bomo dobili lepše in bolj zabavne sprehode s svojim psom.
Hoja ob nogi je ”umetna hoja” za psa. Psi namreč tega vedenja sami po sebi ne poznajo. To vedenje si želimo mi, da so nam sprehodi prijetnejši. Zato je pomembno, da jim hojo ob nogi pokažemo kot nekaj super noro zabavnega.
Dobro je, da pri psu razvijemo dve hoji:
Prva naj bo sproščena za sprehode in jo uporabljamo vsak dan. To je hoja, ki je sproščena, pes lahko pogleduje v vse smeri (nima pozornosti samo v vodnika). Torej hodi sproščeno vendar ne vleče.
Druga pa je ”robotska” (poleg s pogledom v vodnika) za razne situacije kjer je dobro in včasih tudi bolj varno, da psa čim bolj preusmerimo nase. Te hoje ne uporabljamo za sprehod, saj je ta hoja zelo neprijetna za psa in pes od takšnega sprehoda nima čisto nič.
Slednjo uporabimo le v situacijah kot so:
- hoja ob prometni cesti (brez pločnika)
- prečkanje ceste
- hoja po ozki poti mimo večje skupine ljudi
- ob srečevanju otrok
- pri veterinarju (hoja mimo psov v čakalnici )
- prečkanje ozkih mostov
- hoja skozi podhod
Tudi vi ne greste v trgovino ali na sprehod in gledate samo v zrak.
Najprej moramo torej razumeti zakaj naš pes sploh vleče na povodcu? Kako se počuti ob nas? Je bil naučen hoje ob nogi? Le tako se bomo lahko lotili odpravljanja vlečenja na povodcu.
Psi hodijo hitreje od nas
Problem vlečenja na povodcu pogosto izhaja iz pasemskih delovnih navad. Ovčarji, prinašalci, ptičarji itd. so izjemno vzdržljive pasme in so popolno nasprotje počasnemu gibanju ob osebi. Prav tako so ti dokaz kako prilagodljivi so in kako hitro se učijo.
Hitrost hoje (svoj korak) prilagodite glede na pasmo. Saj zelo velika oseba ne more hoditi svojega normalnega tempa s svojim psom, ki je manjše rasti. Tak pes bo namreč ob prehitrem tempu moral razviti veliko hitrost, kar pa je za mladička zelo utrujajoče. Prav tako ne smemo pozabiti na majhno osebo in velikega, energičnega psa. Oseba se mora malo prilagoditi psu in malo pospešiti korak tako psu malo pripomoremo k boljšemu privajanju na hojo ob nogi.
Pred hojo na popuščenem povodcu utrudite svojega psa in se znebite njegove odvečne energije. S tem boste psa sprostili in umirili. V takšnem stanju pa so psi bolj dovzetni za učenje.
Vlečenje na povodcu zaradi neprimerne opreme
Psi svoje lastnike največkrat vlečejo na povodcu tudi zaradi neprimerne opreme. Prodajalci zelo radi prodajajo razne oprsnice, ki zavirajo gibanje ter ovratnice, ki povzroča bolečino ali neprijetnosti. Te na zelo kratek rok res prikažejo lepo vedenje psa ampak na dolgi rok naredijo več škode kot koristi.
Ker je psu sprehod gibalno oviran, boleč ali neprijeten začne iskati rešitve za prenehanje le tega. Na sprehodu vleče, ker želi stran od lastnika (saj mu le ta povzroča neprijetnost), grize povodec, grize hlače in rokave, se vlega na tla , zamrzne, ne želi nadaljevati poti, skače v lastnika,… Lastniki pa v vsem tem vidijo le težavnega psa ter vso krivdo valijo nanj. Nihče pa se ne zaveda, da je vlečenje samo posledica. Torej vzrok pa je lahko tudi v opremi, ki povzroča neprjetnost.
Da se izognete vsem tem nevšečnostim, si raje izberite opremo, ki psa gibalno NE ovira in mu NE povzroča bolečine ali neprijetnosti. Denar raje vložite v znanje ter psa dejansko naučite kaj hoja ob nogi je.
Oprema ne sme biti vzrok za zadrževanje psa ob nogi!
Več pozornosti, več nagrade
Prve korake te vaje je potrebno najprej izvajati v umirjenem okolju brez motečih dejavnikov, nekje ker se pes dobro počuti in mu bo hoja maksimalno uspevala.
Psi v začetni fazi potrebujejo čim več kratkih ponovitev in pravilnih potrditev te vaje. Nagrajujte vsako gibanje okoli vas, tudi ponujena vedenja ob nogi, ki jih pes ponudi kar sam brez uporabe besede, ki označuje to vedenje. S tem se pes nauči, da je pri nas prijetno ter, da mu gibanje ob nas prinaša nagrado. Nagrada naj bo primerne vrednosti in tudi količine. Uporabite lahko karkoli. Pomembno je le, da je psu WOOW in si tega resnično želi. Počasi dvigujte kriterij saj boste le tako dosegli, da bo psu vedno uspelo in s tem tudi primerno dvigovalo željo.
Prvi koraki
Najprej začnemo z dvema, tremi koraki. Če sta koraka uspešna to potrdimo s klikerjem ali markerjem ter vedenje nagradimo s primerno nagrado.
Pomagamo si lahko tudi s tehniko luringa: To storimo tako, da stisnemo košček hrane v dlan ter vodimo psa v ravni liniji ob nogi. Ko pes lepo sledi našemu gibanju ob nogi, to potrdimo s klikerjem ali markerjem ter vedenje nagradimo s primerno nagrado . Začetni koraki naj bodo kratki. Saj veste kvaliteta pred kvantiteto!
Potrpežljivost je pomembna, brez nje je napredek malo verjeten.
Utrjevanje v različnih okoljih
Psi so zelo inteligentna bitja, torej so radovedni in se zavedajo okolice. Ko zamenjamo okolje, kjer je več motečih dejavnikov in novih vonjav je pomembno, da naredimo korak nazaj in od psa zahtevamo manj. Torej, če smo v okolju brez motenj, kot je stanovanje naredili že 20 korakov, bomo v novem okolju morali zopet začeti s samo dvema.
Naredite treninge zanimive
Poskrbite, da psu motivacija ne pade. Naj trening hoje ob nogi sestavlja najprej igro (da psa utrudimo), nato tri korake hoje, nadaljujte še z kakšnimi drugimi elementi kot so sedi, prostor,…
Nato zopet par korakov hoje ter za konec prosto ovohavanje tal, ki pa je točno označeno s sprostitvenim poveljem.
Držite se pravila manj je več in če boste na začetku izvajali krajše razdalje ter postopoma vajo podaljševali je uspeh zagotovljen.