TRANSPORT psa
Prihod novega družinskega člana je dogodek poln pričakovanj, saj domov končno pripeljemo veselje na štirih tacah z migajočim repom in očmi polnih ljubezni. Vse lepo in prav, ampak dosti psov se še nikoli ni peljalo v “preglasnem jeklenem konjičku”, ki je poln čudnih vonjav, zvokov in gibov. Večina psov tako že pri prvi vožji domov ob nepravilnem transportu doživi slabo izkušnjo, za katero potrebujmo nato kar nekaj časa, da jo odpravimo. Če te slabe izkušnje ne odpravimo se zelo hitro pripeti, da psa ne spravimo niti v bližino avta kaj šele vanj in tako se razblinijo vse sanje o lepih potepih s psom.
Torej naša naloga je, da bo prva izkušnja z avtomobilom kar se da prijetna in udobna.
Pravilen način prevoza psa je transportni boks ali oprsnica, še boljše so oprsnice z dvojnim pripenjanjem (pripnemo jo na ključavnici varnostnih pasov levo in desno od psa).
Najbolj primeren ne samo iz vidika varnosti, temveč tudi iz vidika udobja in dobrega počutja psa je prevoz psa v transportnem boksu, zato mu bomo tokrat posvetil malo več pozornosti.
Nalet psa v zatilje potnikov je lahko usoden za vse, zato poskrbite, da bo prevoz maksimalno varen.
VELIKOST TRANSPORTNEGA BOKSA
Nasprotno od hišnega boksa, ki mora biti toliko velik, da lahko pes stoji in se obrne, mora transportni boks biti čim manjši. V njem pes naj nebi stal, vednar mora biti toliko dolg, da se lahko normalno uleže s stegnjenimi sprednjimi tacami. V prevelikem boksu ga bo premetavalo in posledično lahko pride do slabosti oz. slabega počutja.
VOŽNJA V TRANSPORTNEM BOKSU
Psa, NE zapiramo v boks, če mu ta ni bil predhodno predstavljen. Pri psu lahko nastopi panika in zapade v velik stres. Prav tako jih v boks NE tiščimo na silo. Začeti moramo postopno in jim to predstaviti na čimbolj zabaven način.
KAKO NAVADITI PSA NA TRANSPORTNI BOKS?
ZA ZAČETEK NAJ BO BOKS POSTELJA
Pri transportnem boksu najprej odstranimo pokrov, da ostane samo spodnji del, ki ga predstavimo psu kot prostor, kjer bo počival in spal. Vanj pogosto nastavite hrano, priboljške ter se s psom v boksu tudi poigrajte. S tem bo povezal ta prostor kot neko škatlico presenečanje, saj bo v njem našel vedno nekaj dobrega in se bo z veseljem vračal vanj. Lahko pa je to tudi prostor, kjer pes najde svoj mir in varnost.
NAMESTITE POKROV (BREZ VRATC)
Psu v tej fazi nastavimo hrano in priboljške na zadnji del boksa. Nekateri bodo do zaprtega, temnega prostora nesigurni, s svetlejšimi blazinami lahko takšnim psom naredimo boks bolj prijazen. Dajte mu čas, da se privadi.
NAMESTIMO VRATCA VENDAR JIH NE ZAPIRAMO
Ko smo pri psu že zgradili nekaj samozavesti pri vstopu v boks, nanj namestimo še vratca, vendar jih še ne zapiramo. Pustimo mu, da prosto vstopa in izstopa iz boksa.
ZAPIRANJE VRATC S KRATKIMI ČASOVNIMI INTERVALI
V naključnih delih dneva bomo sedaj prvič psa povabili v boks in zaprli vratca. Najprej za 5 min nato 10 min, 15 min, kasneje pa ta čas samo še podaljšujemo. Med podalševanjem bomo začeli nagrajevati umirjeno vedenje. Probamo loviti trenutke, ko je pes umirjen in jih nagradimo z izhodom iz boksa. Dokler postopa sem in tja po boksu mu ne posvečamo pozornosti, ko se umiri (je tiho dlje časa, se uleže) to tudi nagradimo.
Pomembno je da na začetku nismo predolgi, če se naš pes nikakor ne umiri, ko zapremo vrata smo prehitro zahtevali preveč. Raje stopimo korak nazaj in naredimo boks še bolj zanimiv pri odprtih vratcih predeno preidemo na zapiranje. Preden zapremo psa v boks za dlje časa ga moramo obvezno dobro psihofizično utruditi ter poskrbeti, da opravi potrebo.
TRANSPORTNI BOKS V AVTU
Sedaj lahko prestavimo boks v avto in psa najprej samo vabimo, da skače v boks, ki je v avtomobilu in ga za to primerno nagradimo. Nato psa namestimo v boks, prižGemo motor avtomobila in psa nagrajujemo. Če ne opazimo težav kot je slinjenje ali bruhanje psa lahko v naslednjem koraku avtomobil prestavimo za nekaj metrov, se ustavimo in psa nagradimo ali s priboljškom, še boljše pa je, da z dolgim sprehodom ali igro. Tako bo pes povezal, da je avto v bistvu stvar, ki ga pripelje nekam na lepše.
Vsak izhod iz avtomobila mu naj prinaša nagrado, ki ima večjo vrednost.
- Psa v avtomobilu ne smemo obravnavati kot ”tovor”, ki ga naložimo in se odpeljemo.
- Pes v avtomobilu zahteva svoj prostor in ustrezno opremo za varen transport, ki v primeru zaviranja ali sunkovitih zavojev preprečuje poškodbe psa in sopotnikov.
- Tudi, če je pes majhen ne sodi na sedeže ali na polico nad prtljažnikom
- Pes se mora v avtomobilu vedno počutiti varno in sproščeno
- Boks v avtomobilu mora biti čvrsto pritrjen
- Zelo pomembna je nedrseča podlaga na dnu boksa