Ali je v Sloveniji uporaba ELEKTRO ŠOK ovratnic dovoljena?
Vzgoja, učenje in prevzgoja psov ne sme biti boleča! Že sam zakon o zaščiti živali prepoveduje uporabo pripomočkov, ki živali povzročajo bolečino in škodujejo njenemu zdravju.
»15. člen ZZZiv, prepovedana ravnanja: vzreja, vzgoja in šolanje na način in s pripomočki, ki živali povzročajo bolečine ali kako drugače škodijo njenemu zdravju;« (zakonodaja.com/zakon/zzziv/15-clen)
Ko se enkrat poglobimo v etogram vrste in psihologijo psa ugotovimo, da res ni prav nobene potrebe po uporabi tovrstnih metod dela.
Vemo, da se psi učijo na dva načina. To je po principu klasičnega in operativnega pogojevanja. Uspešnost učnega procesa, ne glede na tip učenja in uporabljene tehnike, pa je v moči impulza, ki ga pes prejme. Že znanost nam pove, da obstajata dva načina za ponavljajoče vedenje:
- eno je dodati nekaj, kar ima pes rad, potem ko to stori.
- drugo je, da vzame nekaj, česar pes ne mara, potem ko to stori.
Če uporabljamo principe pozitivne motivacije oziroma učenje z nagrajevanjem, mora biti impulz, ki ga pes občuti ob nagradi dovolj visok, da bo pes to vedenje v prihodnje še ponovil. Po domače povedano –> NAGRADA MORA BITI DOVOLJ DOBRA!
Enako je, če se učenja, vzgoje ali prevzgoje lotimo z averzivnimi metodami, med katere spada tudi elektro šok ovratnica. Če bi želeli biti uspešni v takšnem učnem procesu, bi moral pes, ob neželenem vedenju občutiti zelo močan negativni dražljaj (bolečino) zato, da bi se v prihodnje tega vedenja izogibal. Pri tem imamo dve skrajnosti. Dražljaj je lahko premil, kar pomeni, da se bo vedenje v prihodnje spet pojavilo ali pa premočan in psa bomo sesuli. Postal bo negotov, izražati lahko prične agresivna vedenja ali pa se psihološko zapre (shut down dog).
KAJ POMENI SHUT DOWN DOG?
Pes se nauči nemoči. Naučena nemoč se pojavi, ko je pes večkrat poškodovan z averzivnimi dražljaji. Nauči se, da ne more pobegniti. Nič ne deluje. Pes se zapre. Najbolj značilne lastnosti takšnega psa so:
- pes se ne odziva na številne dražljaje iz okolice
- izogibajo se očesnemu stiku
- telesna drža je mehka in sključena ali pa trda in napeta
- preneha z uporabo svoje komunikacije (miritvenih signalov) in skoči v ”fight mode”
Kadar so dogodki neobvladljivi, se organizem nauči, da je njegovo vedenje in rezultati neodvisni. — Learned Helplessness: Theory and Evidence, 1976, Maier and Seligman
Predstavljate si, da živite v svetu, kjer vam ni dovoljeno izraziti svojih ČUSTEV…
PRIMER: www.youtube.com/watch?v=5CyH0RHWYsU (POZOR, video vsebuje nazorne posnetke)
PA SI RES ŽELITE TAKŠNEGA PSA?
Poleg najpomembnejšega problema tukaj, povzročanja psihične in fizične bolečine psu, če želimo učni proces izvesti efektivno, kar je v nasprotju z zakonom o zaščiti živali, pa je naslednji velik problem uporabe elektro šok ovratnice ta, da vedenje prekine, vendar psa ne nauči, kašno vedenje je pravilno in zaželeno v neki situaciji.
Prav tako ne bo spremenilo njegovega čustvenega stanja. V praksi to pomeni, da se bo pes morda izogibal temu vedenju, vendar ker nismo odpravili vzroka, se bo pojavilo novo, lahko še hujše neželeno vedenje. Prav tako takšni psi na katerih je bila uporabljena elektro šok ovratnica ter ostali averzivi postanejo živčni, napeti in se zelo težko umirijo.
Pri uporabi elektro šok ovratnice, prihaja do ogromno zlorab, česar pa se nam pri učenju z nagrajevanjem ne more zgoditi. Če učni proces tukaj izvedemo nepravilno, v vedenju ni sprememb, vsekakor pa to ne poslabša njegovega stanja. Zato je precej bolj efektivno in edino v skladu z etičnostjo in zakonom o zaščiti živali, da raje uporabimo principe učenja z nagrado ter uvedemo pravilne in smiselne omejitve.
Pri svojem delu psu prilagodim okolje in delo na takšen način, da je v njem lahko uspešen. Torej je pod pragom stresa/vzhičenosti,/straha… saj so možgani psa v takšnem stanju sposobni učenja in zaznavanja dogodka, ki se psu dogaja.
Ko je pes sposoben zaznavati oziroma sodelovati pa se je sposoben tudi učiti! V naslednjem koraku se osredotočim na to, kaj poganja to njegovo neželeno vedenje in tako dejansko lahko pričnem odpravljati glavni vzrok (spreminjati čustveno stanje psa) in ne samo prekinjati vedenja (simptome), ki jih pes kaže. Pri svojem delu niti v enem koraku ne vidim potrebe po uporabi elektro šok ovratnice, kakšne druge opreme ali se sploh poslužiti averzivnih metod!
Za vsakim vedenjem je ČUSTVO. Za vsakim čustvom je POTREBA. Ko se osredotočimo na potrebo (ne na vedenje) se začnemo ukvarjati z VZROKOM in ne s SIMPTOMI.
TRDITVE IN MITI S KATERIMI OPRAVIČUJEJO UPORABO ELEKTRO ŠOK OVRATNIC:
- Ne škodijo ob pravilni uporabi
Za pravilno uporabo bi moral uporabnik biti strokovno podkovan, a strokovnost prinese s sabo tudi spoznanje, da so takšna orodja nepotrebna in celo škodljiva. Znanje je sorazmerno z uporabo prisile: več kot imamo znanja, manj se poslužujemo prisile.
- Ne škodijo medsebojnemu odnosu
Razmerja vzpostavljena na podlagi ustrahovanja, bolečine in strahu so škodljiva, toksična tako med ljudmi kot drugimi živimi bitji.
- Psa ne bolijo. Samo malo ga požgečka.
Medtem ko zagovorniki trdijo, da gre le za nežno elektro stimulacijo, vemo iz znanstvenega vidika operativnega pogojevanja, da mora bit averzivni stimulus (elektrošok) zadostno averziven (boleč), da bi povzročil spremembo v vedenju.
Na kratko: Če ne bi bolelo, ne bi delovalo.
- Zahtevnih pasem/ agresivnih psov ne moreš izšolati/prevzgojiti brez elektro šok ovratnice
Vsa bitja delujejo/delujemo po istem behaviorističnem principu. Če lahko trenirajo tigra, slona, ribe,… s pozitivnim potrjevanjem do sodelovanja pri želenih vedenjih, zakaj ne bi še psa, s katerim smo toliko bolj tesno povezani skozi vsa tisočletja sobivanja in je sporazumevanje z njimi bistveno lažje.
ZAKAJ BI SVOJEMU NAJBOLJŠEMU PRIJATELJU ŽELELI POVZROČITI BOLEČINO?
- Pes povezuje elektrošok z napačnim/neželenim vedenjem
Kvečjemu zatira vedenje skozi bolečino, namesto da odpravi vzrok. In bolečina pogosto povzroči agresijo. To se zgodi, ker pes pogosto poveže strah in bolečino od elektrošoka s tem, kar ima trenutno pred seboj in ne s svojim vedenjem. Če ima fokus na drugega psa, mu je torej ta drug pes povzročil bolečino, ker je v trenutku ko je bil fokusiran nanj, doživel elektrošok. Prav tako lahko prenese to agresijo na človeka, otroka, rolerje, mačke,…
- Pes ne ve od kod prihaja kazen. »strela iz jasnega »
Uporaba elektrošok ovratnic lahko povzroča dolgotrajne stanja stresa do te točke, da pes tudi v nadaljnje zaznava povzročitelja elektrošoka (vodnika/lastnika/trenerja) kot averzivnega celo izven konteksta šolanja.
- Služijo le komunikaciji
Gre za načrtno izbiro psu neprijaznega načina komunikacije, kljub temu, da je stroka znanstveno dokazala, da ni skladna z dobrobiti psov.
“…the general use of electric shock collars is not consistent with animal welfare.”
(Schalke, E., Stichnoth, J. and Jones-Baade, R., Stress Symptoms Caused by the Use of Electric Training Collars on Dogs (Canis familiaris) in Everyday Life Situations, Current Issues and Research in Veterinary Behavioral Medicine) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168159106003820
vir: Google
UPORABA JE TOREJ PRIMERLJIVA S FIZIČNIM IN PSIHIČNIM MUČENJEM/ZLORAB PSA.
Fizično: bolečina od elektrošoka, fibrilacija srca, možne opekline od kontaktnih plošč, s stresom in povišanim utripom povezana obolenja: gastrointestinalne motnje, stalna napetost telesa/mišic.
Psihično: strah, psihološki stres in s tem povezane fobije, agresija, prestrašenost, sprememba dihanja, povišan srčni utrip, previsoka raven kortizola in s tem povezana nemirnost/vzhičenost/živčnost.
Dokaz, da so psu škodljive je že to, da je vedno daljši seznam držav, kjer je njihova uporaba prepovedana z zakonom:
Avstrija, Nemčija, Švicarska, Hrvaška, Škotska, Wales, Danska, Finska, Švedska, Norveška, Južna Avstralija,…
ZAKAJ TOREJ POTREBA PO UPORABI PSOM NEPRIJAZNIH METOD IN PRIPOMOČKOV?
- Če vemo, da se vedenje pojavi kot odziv na okolje.
- Če vemo, da imamo možnost okolje psu prilagajati tako, da bo v njem maksimalno uspešen.
- Če vemo, da mora biti pes pod pragom stresa/vzhičenosti,/straha… da so možgani psa v takšnem stanju sploh sposobni učenja in zaznavanja dogodka, ki se psu dogaja.
- Če vemo, da mora biti impulz, ki ga pes občuti ob nagradi dovolj visok, da bo pes to vedenje v prihodnje še ponovil.
Lahko odgovorim le, da je to izbira lastnika zaradi neznanja, zavajanja ali pa zgolj zaradi iskanja neke hitre rešitve kamor se vloži minimalno časa. Znanje je sorazmerno z uporabo prisile: več kot imamo znanja, manj se poslužujemo prisile.
Nina Jerot in Melani Skornšek
CoolDog team