Zakaj psi tako radi VOHAJO?
Pasji NOS dominira pasje možgane! Dejstvo je, da je del možganov, ki je namenjen vohu pri psu štiridesetkrat večji kot pri človeku. Pasji možgani so dobesedno zgrajeni na podlagi informacij, ki jih pes pridobi z vohanjem in ker je voh zelo tesno povezan s čustvi, je to še en dokaz več, da je voh najbolj pomembno pasje čutilo.
VOHANJE je najbolj preprosto naravno obogatitveno vedenje pri psih, a ga lastniki psov pogosto zanemarjajo. Nekateri ga celo ocenjujejo kot neželeno vedenje, ga odpravljajo, preprečujejo ali kaznujejo.
Pasji voh je ključnega pomena za komunikacijo, raziskovanje, pomirjanje, sproščanje, znižuje srčni utrip, daje boljše počutje ter zmanjšuje tesnobo.
KAKŠEN VPLIV IMA VOHANJE NA VEDENJE PSA?
Na vedenje vplivajo fiziološki procesi, vključno z delovanjem nevrotransmiterjev in hormonov. Nevrotransmiterji, kot sta serotonin in dopamin, prenašajo kemična sporočila v možgane ter telesa psov. Na podlagi tega se sprožijo fiziološke reakcije na vedenjska stanja, kot so veselje, strah, vznemirjenje in bolečina.
Na primer, serotonin močno vpliva na čustva in je odgovoren za uravnavanje razpoloženja, krepitev pozitivnega občutka in zaviranje agresivnega odziva. Dopamin pomaga pri usmerjanju pozornosti in spodbuja občutke zadovoljstva. Kadar pes vklopi svoj nos, le ta aktivira del možganov, ki so odgovorni za sproščanje teh dve hormonov “sreče”. Pomanjkanje teh nevrotransmiterjev povzroča razdražljivost, slabo kontrolo dražljajev iz okolice, reaktivnost, tesnobo in večjo občutljivost na bolečino.
ZARADI VOHANJA SE PES BOLJŠE POČUTI!
Nekateri psi se ob visoko intenzivnih aktivnostih preveč vznemirijo, kar privede do posledic kot so: hiperaktivnost, lajanje, lovljenje repa, nemirnost, nizka koncentracija ali pa so neprestano na preži.
Zakaj?
Ko se pes vzhiči se v krvnem obtoku povišata vrednosti kortizola in adrenalina, ki sta krivca, da se povišata srčni utrip in krvni tlak, kar dvigne potrebo po gibanju. Počutje takšnih psov je vse prej kot dobro. Te učinke je mogoče odpraviti, če v vsak dan psa vključite delo z nosom saj ga takšna aktivnost sprošča, znižuje srčni utrip, kar posledično psa umiri in daje dober občutek. Torej deluje kot proti utež in tako pes doseže ravnovesje, kar se kaže v tem, da pes postane stabilen.
VOHANJE PSA BOLJ UTRUDI!
Utrujenost, ki jo dosežemo z mentalno zaposlitvijo, kot je delo z nosom je veliko večja kot bi jo dosegli z metanjem žogice ali divjanjem psa po parku. Počasna hoja z ovohavanjem po neravni podlagi veliko bolj aktivira mišice, izboljšuje ravnotežje ter koordinacijo. Prav tako pa bodo psi po delu z nosom bolj sproščeni kar zmanjša verjetnost, da bodo doma razvili destruktivna vedenja.
VOHANJE JE POMEMBEN DEL PASJE KOMUNIKACIJE!
Ne pozabite, da je vohanje bistveni del komunikacije vašega psa. Z ovohavanjem vsakega stebrička, pes pridobiva informacije o vseh psih in ostalih živalih v njegovi soseščini. Kadar se dva psa prvič srečata, drug drugega ovohavata po zadku. Tako preko vonja spoznata drug drugega.
Kadar bi pes ob srečevanju rad mirno razrešil situacijo z drugim psom, lahko prične ovohavati tla, saj mu s tem sporoča, da mu ni grožnja. S tem, da dovolimo psu takšno naravno vedenje, namesto, da ga vlečemo vstran od psa, lahko znatno pripomore k temu, da oba psa situacijo razrešita pozitivno, ter ostaneta sproščena. To je naravna komunikacija psov, ki pa je pogosto uničena zaradi posega lastnikov, saj jim to vedenje prekinjajo ter jim s tem odvzamejo njihovo naravno komunikacijo in posledično tudi kontrolo nad dogodkom.
Če iz kakršnegakoli razloga ne želite, da vaš pes med sprehodom voha po tleh, potem raje ta njegov naravni nagon preusmerite v kontrolirano aktivnost – DELO Z NOSOM.
Vohanje igra pomembno vlogo v življenju vsakega psa. Vohanje je ključna stvar, če želite, da bo vaš pes srečen!