3 Razlogi za Slab Odpoklic
Odpoklic – ena izmed najbolj uporabnih, celo življenjsko pomembnih vaj, a mnogokrat spregledana in nedodelana. Imaš tudi ti težave? Naj ti predstavimo tri najpogostejše napake, ki jih lastniki psov delajo pri učenju odpoklica. Te napake so namreč razlog, da lastniki pri odpoklicu niso uspešni. In zato nezadovoljni, kvaliteta sobivanja s psom pa je zato manjša.
Odpoklic je namreč ena izmed najbolj osnovnih in hkrati tudi najpomembnejših vaj v življenju psa, ki je hkrati tudi življenjsko pomembna. Zato je izredno pomembno, da svojega psa naučimo zanesljivega odpoklica v vseh situacijah.
3 NAPAKE, KI LASTNIKE PSOV ODDALJIJO OD TEGA, DA BI S SVOJIM PSOM DOSEGLI ZANESLJIV ODPOKLIC
1. PREMALO TRENINGA
Prva napaka, ki jo delajo lastniki psov je premalo treninga. Ko hočemo psa naučiti nekega vedenja je namreč izredno pomembno, da naredimo dovolj veliko število kvalitetnih, pravilnih ponovitev. V nasprotnem primeru vedenje ne bo naučeno, ne bo utrjeno, ne bo generalizirano in tako bomo od psa neupravičeno pričakovali, da bo to vedenje zanesljivo izvajal. Enako se zgodi pri odpoklicu.
Opažamo, da se vodniki psov vedno raje posvetijo vajam poslušnosti, kot so: sedi, leži, tačko, glas…ipd., pozabljajo pa na dejstvo, da je odpoklic najbolj osnovna in najpomembnejša vaja od vseh. Tako se na odpoklic pozablja in v vsakodnevnem ritualu in treningu ne dobi mesta, ki si ga zasluži oziroma se mu ne pripisuje pomena, ki mu pripada. Naučite se torej kako na pravilen način priti do zanesljivega odpoklica in potem vsakodnevno večino nagrade in večino časa znotraj treninga namenite treningu odpoklica. Samo na ta način si boste namreč zagotovili, da bo vaš pes v prihodnosti zanesljivo prišel na odpoklic. Verjamem, da si kot odgovorni lastniki tega tudi vi zelo želite. In zakaj tega ne bi tudi dosegli, če pa lahko? 😉
2. PSA NE NAUČIMO PRAVILNEGA VEDENJA
Druga napaka, do katere prihaja je, da vodniki psa preprosto ne naučijo pravilnega vedenja. In kaj pravzaprav je pravilno vedenje pri odpoklicu? Pravilno vedenje je, da psa pokličem, pes pride do mene in je pri meni nagrajen. Seveda psa v prvih fazah vedno nagrajujemo, potem pa počasi in postopoma umikamo nagrado, dokler pes preprosto ne uživa v tem vedenju in z veseljem priteče do nas ne glede na situacijo.
Lastniki psov večkrat delajo tudi napako, da že takoj na začetku dodajo ukaz za odpoklic. Takoj namreč začnejo z: »pridi, pridi, pridi, pridi!«. Ker pes ukaza ne pozna in seveda ne ve kaj le-ta pomeni, ne odreagira ali pa celo začne tekati stran, zato začnejo lastniki hoditi za njim. Ker pes deluje po principih, ki veljajo v njegovih učnih procesih, se iz tega nauči preprosto samo to, da ko nekdo izreče ukaz za odpoklic, pomeni, da bo lastnik prišel k njemu. In pes seveda ne more vedeti, kako smo si mi pravilno vedenje zamislili v naši glavi. Na nas je, da z jasno komunikacijo in s pravilno izvedenim učnim procesom psu pokažemo, katero je tisto vedenje, ki ga on mora izvajati.
Lastniki psov pogosto nenamerno in nezavedno svojega psa učijo napačnega vedenja. Do tega prihaja zgolj zaradi pomanjkanja znanja in izkušenj. Če boste psa tako učili, potem je tudi za pričakovati, da bo pes to vedenje izvajal točno tako, kot ste mu ga predstavili. Če mu torej vedenje pokažete na način: »prideš k meni in si nagrajen« ali pa kot »jaz pridem k tebi in si nagrajen z mojo prisotnostjo« – bo rezultat seveda temu primeren. Zato vam predlagamo, da si pridobite dovolj kvalitetnega znanja, da ga boste naučili kvalitetnega vedenje, ker je to pri odpoklicu res zelo pomembno.
3. NEUPORABA OPREME IN NEUPOŠTEVANJE PRINCIPOV PREVENTIVE
Kot tretjo napako prepoznavamo neuporabo opreme in neupoštevanje principov preventive. Kaj mislimo s tem? To najlažje opišemo s primerom.
Če psa nimamo na dolgem povodcu in ga spustimo na dvorišče, kjer pes nekaj najde ali pa se nekje zaigra, se pravi si najde neko svojo zaposlitev, mi pa ga želimo odpoklicati, je pravzaprav normalno, da nas pes ne bo slišal, naš ukaz pa bo šel v prazno.
Psu moramo situacije vedno pokazati črno-belo in moramo preprečiti, da bi prihajalo do tega, da lahko ena situacija sproži več kot zgolj eno vedenje. Se pravi, ni ok, če v eni situaciji psa pokličemo in pes nadaljuje s tem, kar dela in se za nas ne zmeni, v drugi situaciji pa psa učimo, da pride k nam in je tukaj nagrajen. Pes bo v tem primeru seveda upravičeno zmeden.
Nikoli ne sme priti do tega, da bi pomanjkanje neke uporabne opreme, kot je recimo dolg povodec, ali neupoštevanja preventive prišlo do slabega ali slabo naučenega vedenja ali pa napačno naučenega vedenja.
1. Ali ne ve, kaj od njega zahtevamo
2. Ali ne ve, zakaj bi se mu to splačalo
Če boste upoštevali principe preventive in boste v začetnih fazah pravilno uporabljali dolg povodec (namen tovrstne opreme je namreč, da nam asistira v učnem procesu) bo pot do zanesljivega odpoklica krajša in precej bolj uspešna.
Izgradnja zanesljivega odpoklica kar nekaj časa. Govorimo seveda o odpoklicu v vseh okoljih in ob vseh motnjah. Vendar ti tudi čas ne bo pomagal, če se učenja lotiš na napačen način.
COOL Pozdrav!
Miha
PS. v nedeljo 25.6.2023 ob 20h pripravljam webinar, kjer bomo obdelali vse od A do Ž glede odpoklica psa. Več si preberi tukaj: https://www.cooldog.si/webinar-odpoklic/