5 nasvetov za uspešen pričetka učenja pasjega mladička
JUHU, DOBILI/POSVOJILI SMO PSA! HMMM, KAKO NAJ PRIČNEM Z UČENJEM?
Imaš tudi ti podobno dilemo? Ni problema. Zate sem pripravil en tak quicky s petimi nasveti, ki ti bodo zagotovo olajšali prve učne korake.
Preden začnem, razčistimo najpomembnješe. Ne glede na to, ali pride k hiši mladiček ali posvojenček, te iskreno prosim, za voljo psa, da mu daš najprej čas, da se navadi na novo okolje, ter novo družino. V nasprotnem primeru, bo učenje neuspešno. Z učenjem vaj počakaj vsaj kak teden. Štima?
OK, gremo v akcijo. Prvi učni koraki so vedno podobni, če gre za psa, ki smo ga ravno pričeli učiti. Ne glede na starost, pasmo in izvor.
Nasvet #1
Za učenje ti priporočam, da uporabljaš nekaj super dobrega. Razlog za to je preprost in čisto znanstvene narave. Vsakič, ko pes prejme nagrado, se sprostijo COOL kemikalije, zaradi katerih se počuti dobro. In ta dober občutek je tisto, za kar v prvi fazi pes vedenje ponavlja.
Večji “šus”, kot dobi pes kot posledico nekega vedenja, vaje ali trikca, večja je verjetnost, da bo to vedenje v prihodnosti z veseljem ponovil. Simple ne? Seveda pa pazi, da primerno zmanjšaš dnevni obrok, da ne bo tvoj “bobi” postal okrogel kot žoga.
Nasvet #2
Trening oz. ko vzameš nagrado, si jo zabašeš v žep ali torbico ter greš psa učiti, naj bo kratek. Psi namreč vsaj v začetnih fazah nimajo sposobnosti dolge koncentracije. Saj se še spomniš prvega razreda v šoli, ali pa imaš otroka, ki je bil tam morda tam ne tako dolgo nazaj kajne? No to.
Prični s kakšno minutko ali dvema in nato počasi podaljšuj. Če vidiš, da psu med treningom “pade dol”, potem naj bo naslednji trening obvezno krajši. Učenja mu nočeš zameriti. Se strinjava kajne?
Nasvet #3
Ko pričnemo z učenjem, je najbolj preprost in učinkovit nasvet: “Nagrajuj vse, kar ti je všeč”. Razlog za to je preprost. Pes se uči 24h/dan. Tekom dneva poskuša 100 in 1 stvar in ugotavlja, kakšen je izplen. Če boš dovolj spretna/spreten, mu lahko s tem pristopom hitro razložiš, da ta (tebi všečna vedenja) tudi njemu prinesejo nekaj dobrega. In ker vemo, da pes dela samo to, kar se mu splača, verjetno vidiš, kam pes taco moli 🙂
Aja, pa ne delaj tega cel dan. Samo takrat, ko trenirata in morda na krajših sprehodih. In pazi. Nagrajuješ samo to, kar ponudi sam in ti je všeč. Štima?
Nasvet #4
Za uspešno učenje, potrebuješ psa, ki je na učenje pripravljen. Drži? In tukaj pridejo na vrsto aktivnosti, ki sproščajo pasje nagone, zato da psu ne “štroma” po glavi. Aktivnosti je mali milijon. Je pa pomembno, da izbiraš prave. Predvsem takšne, ki zaposlijo pasji nos.
Dnevni obrok lahko super uporabiš za zaposlitev. Lahko ga namesto v posodico posuješ v šnofko ali pa kar v liste oz. travo. Nato pustiš psu, da to poišče. Ne skrbi, pes zaradi tega ne bo “požrl” vsega, kar najde na tleh. Kvečjemu nasprotno, ker boš ta nagon sprostil/a že ti.
Nasvet #5
Pes te doživlja skozi to, kar s teboj počne in kako se takrat počuti. Zato se iskreno potrudi, da bo pes skozi sodelovanje s tabo sproščal svoje nagone, se počutil dobro in varno. Na tak način se namreč gradi kvaliteten odnos. In brez dobro zgrajenega odnosa, boš imel/a težave, saj se bo pes raje ukvarjal z vsem drugim, samo s tabo ne. Nekaj, kar pogosto vidimo na naših tečajih.
Še to, preden greš
Evo, tukaj je 5 začetnih točk, za pričetek kvalitetnega dela. Resnično ti v tej fazi odsvetujem pretirano izpostavljanje motnjam, sprehodom po ozkih pločnikih, ipd. Pojdita raje na kakšne bolj odprte prostore (recimo travnik) in v tej fazi je bolje kot aktivno učenje to, da psu pustiš z varne razdalje motnje opazovati. Opazovanje je spregledan način učenja, ki pri psu zaradi dobrih izkušenj gradi samozavest.
Več, pa lahko vedno izveš na naših tečajih COOL Mladiček in COOL Najstnik, ki jih izvajamo v Celju, Velenju, Slovenj Gradcu, Postojni, Slovenski Bistrici in Ljubljani.
COOL Pozdrav!
Miha