4 NAPAKE, KI SE JIM JE POTREBNO IZOGNITI, ČE ŽELIŠ ODPRAVITI LOČITVENO TESNOBO PRI PSU
Tvoj pes laja in tuli, ko nikogar ni doma?
❌ Potrebna bo bolj trda vzgoja saj je totalno razvajen.
Tvoj pes opravlja potrebo po stanovanju, ko nikogar ni doma?
❌ Treba ga je kaznovati, ker točno ve kje se opravlja potreba.
Tvoj pes uničuje, ko nikogar ni doma?
❌ Treba ga je zapreti v hišni boks, ker to ne vodi več nikamor.
Skrbniki psov pogosto menijo, da je potrebno vedenja kot so lajanje, tuljenje, uničevanje in uriniranje po stanovanju pri psu odpravljati. Če ta vedenja pogledamo bolj podrobno si lahko hitro ustvarimo drugačno mnenje.
Najpomembnejša stvar, ki jo skrbniki lahko naredijo, kadar se pri psu soočajo s težavami, ki so povezane z ločitvijo je ta, da razumejo osnovno težavo. Pes ne laja in tuli zato, ker je razvajen in ga je potrebno bolj trdo prijeti. Po stanovanju ne opravlja potrebe zato, ker bi si to želel početi zanalašč. Stanovanja ne uničuje zato ker bi bil slab in hudoben.
Pes ima težavo! Ločitvena tesnoba je napad panike.
Večina skrbnikov psov stopi v stik z nami, ker si želi odpraviti lajanje svojega psa zaradi pritožb sosedov ali potrebujejo nasvet kako naučiti psa sobne čistoče saj je vsakodnevno čiščenje stanovanja zelo utrujajoče ali kaj naj naredijo, da bo pes prenehal z uničevanjem po stanovanju saj so porabili že kar nekaj denarja za popravilo ali nakupa novih stvari.
Vendar te zunanje manifestacije tesnobe, ki jo pes doživlja je le ZUNANJI prikaz notranje težave. Ne moremo odpraviti težave z lajanjem ali katere koli druge, ne da bi najprej odpravili osnovno težavo – TESNOBO.
Če si resnično želiš odpraviti težavo se je potrebno zavedati, da pes trpi in potrebuje tvojo pomoč. Obstaja veliko vedenj, ki skrbnike psov motijo, jim povzročajo neprijetnosti in jih razjezijo vendar vednja, ki so povezana z ločitveno tesnobo niso vedenja, ki bi jih pes želel početi zanalašč ali namerno o njih razmišljal.
Kadar skrbniki pridejo k nam po pomoč so večinoma že poskusili svojemu psu pomagati z različnimi tehnikami, ki niso delovale. Na žalost veliko metod temelji na kaznovanju, ki ne pomagajo in običajno težavo le še poslabšajo.
4 NAPAKE, KI SE JIM JE POTREBNO IZOGNITI, ČE ŽELIŠ ODPRAVITI LOČITVENO TESNOBO PRI PSU:
1. ZAPIRANJE PSA V BOKS
Večina psov, ki trpi za ločitveno tesnobo ima tudi fobijo pred zapiranjem zato z zapiranjem psa v boks paniko le še povečujemo.
2. UPORABA HRANE ALI IGRAČE PREDNO GREŠ OD DOMA
Za pse ki trpijo za ločitveno tesnobo hrana ni rešitev saj so pod prevelikim stresom, da bi lahko jedli. Kadar so psi prestrašeni ali v paniki je hrana zadnja stvar na katero pomislijo. Psu, ki trpi za ločitveno tesnobo lahko nastavimo najbolj okusen zrezek ali najslajšo žvečilko, ki pa se je po vsej verjetnosti ne bo dotaknil vse dokler se ne vrnemo domov. To je tudi razlog, da hrana, ločitvene tesnobe ali stresa pri psu ne bo zmanjšala. Se pa zelo pogosto zgodi, da hrana postane napovedovalec vašega odhoda.
3. PSA JE POTREBNO IGNORIRATI IN PUSTITI, DA SE NAVADI
Potrebno se je zavedati, da se psi, ki trpijo za ločitveno tesnobo ne morejo navaditi sami od sebe na samoto, saj jim samota povzroči paniko. Če psa konstantno spravljate v paniko se bo strah le še stopnjeval.
4. UPORABA OVRATNICE PROTI LAJANJU
Uporaba ovratnice, ki ob pasjem laježu spusti citronelo ali elektro šok ni rešitev! Takšna ovratnica v tistem trenutku vedenje res prekine, a hkrati tudi poveča strah kar na dolgi rok pomeni še večje težave. Pes, ki paničari, ker je ostal sam doma ob vsakem laježu doživi še dodaten šok.
KAJ RESNIČNO DELUJE?
Obstaja metoda, s katero svojega psa naučiš, da se dobro počuti kadar ostane sam doma. Imenuje se postopna izpostavljenost. Spoznaš jo lahko tukaj https://www.cooldog.si/webinar-sam-doma/.
COOL Pozdrav!
Nina