STRAH…zakaj črno ne more postati belo?
STRAH in vsa ostala čustva so refleks. To je neprostovoljno vedenje. Kot kihanje!
Strah je ustvarjen s sprožilcem. To je lahko zvok, pogled, vonj, okolica,oseba,… Možgani psa si zapomnijo izkušnjo, ki jo doživijo ob strahu in se bodo ponovno enako avtomatsko odzvali vsakič, ko bodo izpostavljeni sprožilcu. Reakcija je odvisna od izkušnje.
OPERATIVNO POGOJEVANJE – način učenja, pri katerem lahko povečamo pojavljanje vedenj z njihovo krepitvijo in zmanjšamo pojav vedenja s kaznijo.
Ljudje so izumili to ”toplo vodo” že v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Natančneje B. F. Skinner, ki je s poizkusi na podganah ugotovil, da se vsakič, ko podgana pritisne na ročico v kletki, kar ji prinese hrano, verjetnost ponovitve tega vedenja poveča.
Mi vsi operativno pogojevanje uporabljamo pri učenju naših psov:
- sedi in dobiš nagrado
- počakaj pred vrati in lahko greš na sprehod
- prinesi žogo in ti jo bom ponovno vrgel,…
Vsa ta vedenja, so vedenja, ki jih pes opravlja v pričakovanju nagrade, ki bo sledila!
KLASIČNO POGOJEVANJE
Ta vrsta učenja je bila odkrita že mnogo prej s pomočjo Pavlov-a in njegovega eksperimenta s psi in zvončki.
Zvonec je zazvonil in njegovi psi so dobili hrano. Nato je že sam zvok zvonca povzročil postopek slinjenja pri psih. “Naučeno” slinjenje je refleksno, v pričakovanju hrane. Hrane jim sploh ni bilo potrebno videti ali okusiti- njihovi možgani so povezali določen napovedovalec hrane (zvonec) tako močno s hrano, da je refleksno dejanje zdaj mogoče izzvati s popolnoma drugačnim, prej ne smiselnim dražljajem.
Pri klasičnem pogojevanju tako spremenimo čustva in reflekse pri psu. Zato nagrajevanje dobrega-kaznovanje slabega kot se uporablja pri operativnem pogojevanju, pri STRAHU NE DELUJE.
foto: naturalpetgroup.com.au
ČUSTVA vs. NAUČENA VEDENJA
Nesmiselno je psa ob prisotnosti strahu dajati v določeno pozicijo in zahtevati, da jo zadrži dokler se sprožilec ne neha in ga nato nagraditi za izvedeno vedenje. Še slabše je ob takšnih situacijah dodajati fizično korekcijo.
Ko odpravljamo strah je potrebno spremeniti čustveno stanje psa. Če bomo psu dali veliko pozitivnih stvari ob prisotnosti sprožilca, ki mu povzroča strah, bo izoblikoval pozitivno povezavo.
Primerna nagrada in udobno počutje (odmik na varno točko) bosta preplašenemu psu dala občutek varnosti, zmanjšala strah in spremenila njegovo vedenje.
Medtem ko sedi, prostor in podobne vaje so naučena vedenja. Vaš pes se usede, ker ste ga vi to naučili. Kadar se je usedel, ko ste ga prosili, ste to vedenje nagradili in s tem krepili to vedenje.
Za lažjo predstavo bom za primer vzela trebušno gripo. Lahko trebušno gripo prekinete, da se za vsako bruhanje udarite po trebuhu? Seveda ne! Bruhanje je posledica stanja bolezni. To stanje bolezni je potrebno v osnovi pozdraviti, nato pa bo posledica (bruhanje) izginila.
Tako tudi ne moremo ustaviti vedenja ustrahovanega psa s kaznovanjem vedenj, ki jih kaže kot posledica strahu. Spremeniti moramo osnovne razloge za takšno obnašanje, torej spremeniti moramo čustveno stanje psa.
foto: groomingbusiness
Primer: Pes, ki se boji ljudi.
Pravilno:
Psa ne izpostavljamo direktno stiku z ljudmi. Oddaljimo ga na razdaljo in ga postopoma navajamo na motnje, tako da tekom procesa, postanejo za psa nevtralne. Med samim potekom dela se je potrebno potruditi, da je čustveno stanje psa vedno dobro, v koliko ni, se moramo iz situacije odmakniti. Torej psu moramo zagotoviti veliko pozitivnih izkušenj in situacij z ljudmi.
Da to dosežemo pa ni bistvenega pomena samo hrana, ker pes v stresni situaciji ne bo jedel (tudi če mu prej že 2 dni niste dali jest), zato samo hranjenje psa v takšni situaciji lahko zadevo samo še poslabša saj pes brez hrane pade v še večji stres. Sprostitev, umiritev in spremembo čustvenega stanja psa lahko dosežemo na ogromno drugih načinov kot samo s hranjenjem. Hrana naj bo samo podporni element.
Pomembno je, da tekom treninga in odpravljanja teh vedenjski težav, ne pretiravamo s količino ljudi in časom, ko je pes izpostavljen motnji.
Nepravilno:
*Navajam primere, ki sem jih slišala od svoji strank (kar jim je bilo predhodno svetovano).
- Psa dajemo v pozicijo sedi ali prostor ter ga s hrano nagrajujemo za držanje pozicije med tem, ko se mu približuje oseba
- Psa imamo na zatezni ali elektro ovratnici ter ga kaznujemo za reakcijo
- S psom je potrebno narediti alpha roll in ga držati toliko časa, da popusti
- Uporaba ovratnice slip lead/transitional leash (zategnjene visoko pod goltanec ter zanka čez gobec psa)
- Psu naj tuja oseba nosi hrano
Pomislite na klasično pogojevanje kot mešanje barv. Če imamo kapljico črne barve in želimo, da postane bela moramo dodati ogromno bele barve, da se bo obarvalo belo. Vmes pa bomo zaznali vse odtenke sive.
Tako je tudi pri psih. Če je vaš pes v stresnem in tesnobnem čustvenem stanju moramo to spremeniti v srečno, mirno, veselo, sproščeno, varno stanje- z izvajanjem zgoraj opisanega. Z dodajanjem pozitivnih izkušenj uvajamo drugačen občutek in to bo postopoma spremenilo čustva vašega psa na sprožilec, ki mu predstavlja težavo.
Možgani psa v tem primeru ne bodo tolmačili teh nagrad kot nagrade v smislu operativnega pogojevanja ampak bodo spremenili čustveno stanje psa v smislu klasičnega pogojevanja.
Sprožilec, v našem primeru ljudje, bo tako postal napovedovalec nečesa dobrega, tako kot je Pavlov zvonec napovedoval hranjenje in hkrati pri psih sčasoma sprožil pozitivno reakcijo (slinjenje v pričakovanju hrane), tudi ko hrana več ni bila prisotna.