PES, nosečnost in prihod dojenčka
Prihod novega družinskega člana je vsekakor zelo vznemirjajoči dogodek. Tako za nas kot tudi za našega psa. Spoznavanje psa in otroka je proces, je gradnja vezi. Hitrih rešitev žal ni. Tako kot se moramo ljudje navaditi na nove navade oz. malenkost drugačno življenje kot smo ga bili vajeni, tako se mora navaditi na drugačno življenje tudi naš pes. Drugačno življenje mislim predvsem to, da se družina poveča za še enega člana.
Za lažje razumevanje, kaj vse se takrat dogaja z vašim psom in zakaj ne moremo pričakovati, da bo pes vse skozi popolnoma isti se bom v zapisu dotaknila same nosečnosti in prihoda dojenčka domov.
Večino dela opravite v nosečnosti (če ga niste že prej), saj boste nato ob prihodu dojenčka v dom lažje ostali mirni in ne boste delali napak, katera so lahko nato posledice slabega vedenja vašega psa.
NOSEČNOST
Vsekakor obstaja povezava med vedenjem psa in človeško nosečnostjo. Torej, če ste noseči in ste opazili kakšne nenavadne spremembe osebnosti pri vašem psu in morda celo nekaj neželenega vedenja, potem je to to. Vaš pes zaznava, da ste noseči.
Kako? Psi zaznavajo spremembe vonja, spremembe vedenja in spremembo oblike.
Spremembe vonja
Nosečnost sproži določene spremembe v ravni hormonov ženske. Hormonske spremembe v času nosečnosti lahko povzročijo tako fizične spremembe kot nihanje razpoloženja. Ob spremembah razpoloženja pa ljudje oddajamo tudi različne telesne vonjave, ki jih le redko kdaj zaznamo a za psa, je to čisto druga zgodba. Spremembe v vonju našega telesa lahko vplivajo nanj na različne načine. Pes se lahko zaradi našega drugačnega vonja odmika od nas, lahko pa postane tudi bolj navezan in posledično bolj zaščitniški. Obstajajo pa tudi psi, ki se na vonj niti ne odzovejo in se njihovo vedenje ne spremeni.
Spremembe oblike
Nekaterim se zdi, da psi ne zaznavajo razlike o naraščajočem trebuhu, pa vendar temu ni tako. Psi ga zaznavajo in velikokrat lahko tudi ta sprememba oblike telesa pri psu povzroči nelagodje. Prav tako, pa zaznavajo tudi našo slabšo okretnost in počasnejše gibanje.
Spremembe vedenja
Največjo spremembo, pa psi opazijo v našem vedenju. Čustva so tista, na katera se psi najmočneje odzivajo. Saj se v različnem čustvenem stanju tudi različno odzovemo. Nosečniška slabost in utrujenost naredita svoje, prav tako pa hormoni v našem telesu, poskrbijo za različna čustvena stanja skozi celoten proces. Torej spremembe naredimo mi in ne pes!
Zato lahko psi v tem času razvijejo tudi kakšno od neželenih vedenj:
- postanejo nezaupljivi
- zaščitniški
- kažejo znake stresa ali depresije
- postanejo pretirano vzhičeni
Zelo pomembno je, da v nosečnosti ne delamo prevelikih sprememb, če pa so le-te nujno potrebne, potem jih spreminjajmo počasi in postopoma. Vse skozi se potrudimo ostati čim bolj mirni in razumevajoči do psa.
Vsekakor pa je nosečnost čas, ko na prihod našega novega člana lahko pripravimo tudi svojega psa. Dobro je, da imamo psa vzgojenega že prej in v tem času nekatera rahlo ”pozabljena” vedenja ponovno obnovimo. V kolikor pa imamo istočasno pasjega mladiča in pričakujemo dojenčka, pa bo potrebna res dobra organizacija kako speljati oboje.
V nosečnosti je dobro, da:
- Izkoristimo čas in psa naučimo hoje ob vozičku,
- Postavimo otroško pohištvo (posteljica, previjalna mizica,…), tako ti predmeti ne bodo ŠE nekaj novega ob prihodu dojenčka,
- Psa spoznamo z otroškimi igračami in se s tem izognemo raznim posesijam,
- Psu uvedemo njegovo mesto za spanje (predvsem za pse, ki so spali z vami na postelji). Verjemite mi, z dojenčkom v spalnici in nočnim premikanjem ni ravno dobra izbira imeti še psa na postelji.
- Obnovite nekatera vedenja. Obstajajo nekatera ”slaba” vedenja, ki vas do sedaj niso motila a bodo ob prihodu dojenčka povzročala težave (skakanje ob prihodu domov,…),
- Uredimo prostorski management.
Razmislite o vseh navadah, ki jih imate z vašim psom in kako bo to izgledalo, ko boste imeli dojenčka. Na podlagi tega se odločite kaj bo za vas sprejemljivo in kaj bo težko izvedljivo, ter se na podlagi tega lotite dela.
Prav tako je dobro psa naučiti in mu utrditi sledeče vaje:
- pusti,
- pusti kar je na tleh,
- pojdi na svoj prostor,
- dol iz kavča ali postelje.
Tako bo pes vse te vaje spoznal, ko doma še nimamo dojenčka in jih tako ne bo povezoval z njim kot kazen.
PROSTORSKI MANAGEMENT
Ta je najbolj pomemben. Žal pa novo pečeni starši nikoli ne pomislijo nanj. Priporočam smiselno uporabo ”VARNIH POSTAJ”.
VARNA POSTAJA = točno določeno mesto, na katerega je pes omejen in se tam počuti varno in lagodno. Torej pes je s pomočjo teh postaj lahko prisoten pri vsakem dogodku (previjanje, dojenje, hranjenje,…) je na varni razdalji in se ob tem počuti odlično. To mesto je treba uvesti na pozitiven način in pričnemo s kratkimi časovnimi intervali ter jih nato postopoma podaljšujemo. Tako preprečimo, da bi psa konstantno odganjali stran od dojenčka in tako hodili v konflikte z njim. Psa je potrebno na te točke pripraviti že prej . Te točke psu ne smejo predstavljati kazni ampak točko, kjer se lahko sprosti in umiri ter je vseeno z vami in novim družinskim članom. Če so psu predstavljene pravilno, pomenijo varno točko v kateri pes povezuje same pozitivne dogodke z novim družinskim članom.
Pomagamo si lahko s privezom, hišnim boksom ali otroškimi varnimi vratci. Celotno nosečnost psa privajajte na te omejene točke in poskrbite, da ga bo na njih pričakalo zmeraj nekaj WOOW.
PRIMER:
- varna postaja ob stolčku za dojenje,
- varna postaja v otroški sobici,
- varna postaja ob postelji,
- varna postaja ob previjalni mizici,
- varna postaja v prostoru, kjer bomo preživeli večino časa s psom in dojenčkom.
PRIHOD DOJENČKA DOMOV
Čas je za prvi stik torej napočil je dan, ko dojenček prihaja domov. To je zelo vzhičen dogodek za vse (mamo, očeta, dedke, babice, tete, strice,…) in zelo vznemirjajoč dogodek za vašega psa. VZHIČENJE! Je največja napaka, ki jo novo pečeni starši naredijo. Ravno to sporoča našemu psu, da nekaj ni OK oz. da se dogaja nekaj ne vsakdanjega. Prav tako jih večina že nekaj dni prej nosi polulane pleničke domov in jih tišči psu v nos, da jih ovohava in tako vznemirjajo psa že kar nekaj dni prej. Tako je lahko pes ob prihodu dojenčka domov samo še bombica, ki čaka na eksplozijo. Nihče pa se ne zaveda, da bolj kot vonjsko bo psu povzročalo težave vaša nemirnost in otroški jok (zvok).
Iz napake v napako!
Večina staršev ob prihodu dojenčka domov večino časa in vso pozornost nameni temu, da bi pes spoznal dojenčka. Napaka! S takšnim dejanjem psa postavljamo samo v nepotreben stres. Druga najpogostejša napaka je ta, da se pes ob prisotnosti dojenčka preveč vzhiči in nato psa odganjajo stran ali celo kaznujejo.
Dobra praksa
Kot sem že omenila je spoznavanje psa in otroka oz. navajanje na skupno življenje proces. Je gradnja vezi pri kateri pa moramo poskrbeti, da se pes počuti dobro in da se nikoli ne počuti ogroženo. Zato naredite prihod domov čim bolj umirjen in sproščen. Obiski naj še kar nekaj časa počakajo,verjemite mi koristilo bom vsem. Bodite čim bolj umirjeni in poskušajte vpeljati vse dnevne rutine tako kot ste si jih zadali. S prvim dnem začnite uporabljati varne postaje in tako lepo počasi vključujte skupaj psa in dojenčka.
Starši želijo, da se njihov pes in dojenček/otrok naučita sobivati in živeti drug ob drugem, se povezati in vzpostaviti odnos. Žal pa se to ne zgodi čez noč! Zato dajte psu čas, ko bo pripravljen bo vse skupaj lepše in lažje speljal.
Otroški jok
Zelo pomembno je, da ne delamo prevelike panike ob prvem otroškem joku in prav tako ob vseh naslednjih. Dobro je, da klasično pogojujemo jok s hrano (kot je Pavlov povezal zvonec in hrano).
Bodite pripravljeni. Pripravite si hrano, ki naj bo višje vrednosti in tako ob vsakem otroškem joku nagradite psa. Psu omogočite, da ima možnost odmika ob joku in ga nikakor ne zadržujte ob dojenčku, če si tega prostovoljno ne želi.
Ključ do uspešnega odnosa med dojenčkom in psom je, da se v nobeni točki pes ne počuti ogroženega. Torej, da se mu ni potrebno boriti za karkoli ali da ne čuti potrebo po varovanju česarkoli. Zato ni potrebe, da sta že prvi dan ”prijatelja”. Dajte psu čas, da se na novo detece privadi.