ALI PSI ŽALUJEJO?
Pred nekaj meseci sem izgubila svojo psičko Balu. Njen odhod pa ni pustil žalostne zgolj mene, pač pa sem v naslednjem mesecu ali dveh opazovala tudi bolečino, ki jo je v izguba prizadejala v življenju mojega mešančka Baileya.
V celoti se je namreč zanašal nanjo. Bila je njegova opora, varnost in samozavest. Brez nje je zdaj otožen, žalosten in izgubljen. Takrat se mi je trgalo srce.
Naši kužki so ljubke in zveste živali, ki nam dajejo ogromno ljubezni, veselja in prijateljstva. Tako kot ljudje se tudi kužki močno navežejo na svoje družinske člane in tudi pse, s katerimi sobivajo v skupnem domu. Tako tudi kužki žalujejo, ko izgubijo nekoga ali nekaj, kar jim je bilo pomembno.
Žalovanje pri kužkih lahko povzroči vedenjske spremembe in celo zdravstvene težave, zato je pomembno, da se kot lastniki kužka zavedamo, kako ga podpreti med žalovanjem.
Kako psi izražajo žalovanje?
Ob izgubi se lahko žalovanje pokaže na različne načine. Nekateri kužki se bodo morda umaknili, izgubili apetit in se manj gibali, drugi lahko ob izgubi postanejo hiperaktivni ali celo agresivni.
In kako jih lahko ob žalovanju podpremo mi, lastniki?
- Zagotovimo jim rutino in normalno vsakodnevno življenje. Kužki se počutijo bolje, če imajo v svojem življenju stabilnost. Zato je zelo pomembno, da ohranjamo kužku normalni vsakdan, čeprav smo izgubili drugega hišnega ljubljenčka ali družinskega člana.
- Bodimo pozorni na njihovo vedenje. Če opazimo, da se kuža drugače vede, da ima težave z apetitom, da je pretirano depresiven, je dobro da se posvetujemo z veterinarjem.
- Dajmo jim dovolj ljubezni in pozornosti. Kužki potrebujejo ljubezen in pozornost, še posebej med žalovanjem. Ljubezen zdravi. Zato se igrajmo z njimi, crkljajmo jih in jih spodbujajmo k aktivnosti, da bi pomagali ohraniti njihovo razpoloženje pozitivno.
- Poskrbimo za dovolj psihofizičnih aktivnosti: Fizične in mentalne zaposlitve so med žalovanjem izjemnega pomena, saj jim pomagajo, da se počutijo bolje in povečajo nivo njihove energije, ter zmanjšajo stres.
- Bodimo potrpežljivi: Žalovanje lahko pri kužkih traja dlje časa, zato bodimo potrpežljivi in ne pričakujmo, da se bo naš kuža takoj počutil bolje. Dajmo mu čas!
- Ne spreminjajmo njihovega okolja: Med žalovanjem ni priporočljivo spreminjati okolja našega kužka. Ohranjanje okolja, ki ga naš kužek pozna in ga ima rad, lahko pomaga zmanjšati stres in tesnobo, kar jim lahko pomaga pri obvladovanju žalovanja.
- Namenimo kužku čas in dodatno pozornost: Med žalovanjem lahko kužku namenimo dodatno pozornost, čeprav so naši dnevi večkrat zasedeni.
- Poiščimo strokovno pomoč, če je potrebno: Če se kužek dolgo časa slabo počuti in se njegovo vedenje ne izboljšuje, se posvetujmo s strokovnjakom za vedenje živali ali veterinarjem, ki lahko ponudita pomoč pri obvladovanju žalovanja vašega kužka.
Izgube na žalost ne moremo preprečiti, vendar smo lahko kot dobri skrbniki svojemu kužku ob procesu žalovanja v oporo. Zavedati se moramo, da je žalovanje normalen del življenja in da bomo s potrpežljivostjo in ljubeznijo lahko pomagali svojemu psu skozi ta težek čas.
CoolDog inštruktorica,
Lena Dolar