Katera hrana je najboljša za tvojega psa?
Na naših tečajih se vsakodnevno srečujemo z zbeganimi skrbniki s kupom težav (zdravstvenih, vedenjskih), ki iščejo najboljšo hrano za svoje štirinožne prijatelje.
Neži, moj pes pobira vse po tleh. Neži, moj se skoz praska, spet drugi ima težave s prebavo, tretji z dlako, spet naslednji je anksiozen in verjemi, smo šele na začetku zelo dolgega seznama.
No, v svetu pasje prehrane ni čudežnega recepta, ki bi ustrezal vsem. Vsak pes ima svoje specifike in potrebe. Absolutno pa lahko rečem, da so psi mojstri prilagajanja, saj so skozi tisočletja jedli, kar so pač najprej ulovili, našli, potem z udomačitvijo pa kar so dobili, največkrat ostanke iz kuhinje.
Kljub temu globoko v svoji biti, v zadnjem krempeljčku, ostajajo mrhovinarji. Njihova prebava se je razvila tako, da lahko predelujejo tudi rastlinsko hrano in ogljikove hidrate, čeprav jih v resnici ne potrebujejo.
Torej, če povzamemo, da lahko psi jedo skoraj vse, kako se naj odločimo, kaj je za njih najboljša izbira?
Poglejmo nekaj možnosti
Briketirana hrana – pasji “fast food” 🍪
Briketi so najbolj razširjen, priročen in enostaven izbor. Skoraj vedno so na voljo, povsod jih lahko vzamemo s seboj in imajo dokaj dolgo življenjsko dobo. So plod industrijskega postopka, kjer se mešanica sestavin kuha pri visokih temperaturah in oblikuje v majhne grižljaje. Nekateri, tisti najslabši so narejeni iz ostankov in polnil (koruza, pšenica, razne moke itd), najdemo pa danes na tržišču že dokaj kvalitetne, ki vsebujejo kakovostne sestavine, kot so sveže meso, zelenjava in sadje.
✅ Prednosti:
- ugodna cena, enostavno shranjevanje in skoraj nič umazanije
❌ Slabosti:
- enormno veliki kakci
- psi, ki uživajo brikete so pogosto kronično dehidrirani
- visoka stopnja predelave lahko zmanjša hranilno vrednost
- neugodno vplivajo na ustno higieno
Absolutno se pa strinjam, da so lahko briketi v redu izbira, še posebej v kombinaciji z drugimi vrstami hrane, kot so sadje, zelenjava, kefir, jajčka, jogurt…😉
Surova hrana – “divji meni” 🥩
Surova hrana posnema prehrano volkov: sveže meso, kosti, organi, sadje in zelenjava. Ta način prehrane je priljubljen med lastniki psov, ki prisegamo na naravne, nepredelane sestavine. In ja, lahko mirno trdim, da po surovi hrani sijejo od zdravja.
✅ Prednosti:
- visoka biološka vrednost, odlično za pse z alergijami ali občutljivim želodcem
- ustni zadah izgine in ustno zdravje postane odlično
- kakci so zelo majhni in precej manj smrdeči
❌ Slabosti:
- potreba po natančnem uravnoteženju obrokov in skrb za higieno.
- finančni vidik
Surovo prehranjevanje mogoče res ni za vsakega psa in vsakega skrbnika, a če se odločiš za ta pristop, bodo pozitivni učinki hitro vidni. Se pa splača posvetovati s prehranskim strokovnjakom, ki bo znal sestavit obrok in te podučil o vsem potrebnem.
Mokra hrana – pasji “golaž” 🥫
Mokra hrana je kot tisti slastni obrok iz restavracije – diši, je mehka in sočna! Pogosto se jo dobi v konzervah, ali raznih “povšerčkih” Idealen je za pse, ki ne pijejo dovolj vode ali imajo težave z zobmi, čeprav bi tukaj mogoče raje svetovala surovo.
✅ Prednosti:
- odlična hidracija, pogosto bolj okusna kot briketi
❌ Slabosti:
- dražja od briketov, odprta konzerva se hitro pokvari
- visoko predelana oblika pasje hrane
- nekateri psi imajo po konzervah težave s prebavo
Mokra hrana je lahko super kot dopolnilo ali posladek.
Kuhana hrana – domača pojedina 🍲
Če imaš čas in voljo, lahko kuhaš tudi za psa! Tako popolnoma nadziraš, kaj poje. Kuhano meso in zelenjava sta lahko lažje prebavljiva, kar je super za starejše pse ali tiste, ki imajo kakšne želodčne težave.
Je pa potrebno vedeti, da je treba meso in ostalo za pse kuhati na lahko, počasi in nikakor ne razkuhavati, saj se s tem uničijo vsi nujno potrebni vitamini in minerali.
✅ Prednosti:
- prilagodljivo potrebam psa, brez nepotrebnih dodatkov
❌ Slabosti:
- kuhanje zahteva čas, potrebno je znanje o pravilnem sestavljanju obrokov
Če rad(a) kuhaš, lahko svojemu psu pripraviš prave gurmanske dobrote! 🍳
Zaključek – kombinacija je zakon! ⚖️
Z veseljem lahko rečem, da svet pasje prehrane postaja bolj odprt in zanimiv kot v zgodovini. Vedno več skrbnic/ov se zaveda, da z ustrezno prehrano poskrbimo za zdravega, zadovoljnega psa, ki nas bo osrečeval veliko let.
Dodajaj, eksperimentiraj, možnosti je neskončno. Psi so veliki gurmani in verjemi, zelo nam bodo hvaležni za vsak obogaten grižljaj in obrok. In nikar ne kompliciraj, lahko je tako zelo enostavno.
Neži Kropušek,
certificirana pasja nutricionistka in CoolDog inštruktorica