Zakaj je tvoj pes na 1000 obratih
Se kdaj vprašaš, zakaj je tvoj pes ves čas na 1000 obratih in kaj storiti? V nedavnem Facebook live dogodku sva podrobno pojasnila, kaj vpliva na hiperaktivnost psa in kako učinkovito pomagati psu do večje umirjenosti.
Ključni dejavniki, zaradi katerih je pes na 1000 obratih:
1. Bolečina:
Pogosto spregledan dejavnik, ki psa stalno sili v gibanje, saj mu ne omogoča pravega počitka. Bodite pozorni na znake artritisa ali drugih skritih bolečin, saj pes zaradi tega pogosto hodi nemirno gor in dol ter težko najde udoben položaj za počitek. Artritis lahko povzroči občutno nelagodje, predvsem pri starejših psih, kar se kaže v težavah z vstajanjem, hojo po gladkih površinah in stalni nemirnosti. Pomembno je, da v primeru suma bolečin obiščete veterinarja in poiščete ustrezno zdravljenje.
2. Neprimerne aktivnosti:
Prekomerno metanje žogice, intenzivne igre, dolgotrajno tekanje ob kolesu ali konstantna visoko intenzivna aktivnost lahko pri psu povzročijo kronični stres, ki poveča raven adrenalina in kortizola, kar preprečuje umiritev. Takšne aktivnosti ustvarjajo odvisnost, zaradi česar psi vedno znova iščejo nove dražljaje in postajajo vse bolj hiperaktivni. Bolj priporočljivo je, da aktivnosti usmerite v mentalno stimulacijo, ki bo psa zaposlovala na umirjen način.
3. Premalo spanja:
Psi potrebujejo veliko več spanja, kot si mislimo. Premalo počitka neposredno vpliva na povečan stres in hiperaktivnost. Odrasli psi potrebujejo približno 12 do 14 ur spanja na dan, mladički pa še bistveno več. Če pes ne spi dovolj, njegovo telo nima možnosti regeneracije, kar dodatno povečuje stres in nemirnost. Poskrbite, da bo imel pes mirno in udobno mesto za počitek, ki mu omogoča, da se resnično spočije.
4. Preveč stresa v vsakdanjem življenju:
To vključuje tudi pretirano veselje ob obiskih ali interakcijah z otroki, ki dodatno spodbujajo hiperaktivnost in preprečujejo psu, da bi se umiril. Vsakodnevni stres lahko izhaja tudi iz drugih virov, kot so glasni zvoki, pogosti obiski, napeta vzdušja doma ali pomanjkanje rutine. Pomembno je, da psu zagotovite stabilno okolje z jasno strukturo in rutino, kjer se lahko sprosti in počuti varnega.
Kako torej umiriti psa, ki je na 1000 obratih?
– Prilagodite aktivnosti:
Aktivnosti usmerite predvsem v mentalno stimulacijo, kot so iskanje priboljškov, opazovanje okolice, raziskovanje in senzorične igre, ki so za psa veliko bolj naravne in pomirjujoče. Psu omogočite, da med sprehodom uporablja svoj nos, raziskuje okolico in se mentalno zaposli, saj bo na ta način veliko bolj sproščen in zadovoljen.
– Spodbujajte umirjene aktivnosti:
Uvajajte počasne sprehode, kjer pes lahko raziskuje in voha, saj to spodbuja naravno, sproščeno vedenje. Izogibajte se hitrim in intenzivnim aktivnostim neposredno pred spanjem, saj te ohranjajo visok nivo adrenalina in preprečujejo umiritev.
– Zagotavljajte dovolj spanja:
Poskrbite, da ima pes dovolj možnosti za kvaliteten počitek, še posebej po intenzivnejših aktivnostih. Uredite mu mirno in udobno okolje za spanje ter ga pustite pri miru, kadar se odloči počivati. Psa ne motite, ko spi, in ga ne zbujajte brez potrebe.
– Ustvarite primerno okolje:
Doma poskrbite za umirjeno vzdušje, kjer bo pes lahko sproščeno počival. Ob prihodu obiskov uvedite rutine, ki psa pomirjajo, kot so žvečenje ali uporaba LickyMat-ov. Pomembno je tudi, da sami ostanete umirjeni, saj vaša energija močno vpliva na psa. Če ste vi sproščeni, bo vaš pes lažje dosegel umirjenost kot pa, če je cel “đumbus” 🙂 .
Zavedajte se, da uravnoteženost aktivnosti in umirjenih obdobij bistveno pripomore k temu, da bo vaš pes ne le fizično aktiven in utrujen, ampak tudi mentalno umirjen in zadovoljén.
Če pa si resnično želiš s psom teči, iti na kolo ali kaj podobnega, ker je to pač tvoj življenski stil. Nič hudega, pazi samo, da te aktivnosti balansiraš z aktivnosti, ki pomirjajo in umirjajo.
COOL Pozdrav!
Nina